Jak animovali

Tohle už zkusil kde kdo, jenom já ne. A musím se přiznat, že jsem doteď nic nenaanimovala, jenom jsem k tomu dohnala své žáky.

Jedním z důvodů, proč jsem tvorbu odkládala, je časová náročnost, a i když tu nejproblematičtější část dělali doma, stejně je to práce na mnoho hodin.

V první hodině sami hledali, co to vlastně ta stop-motion animace je a jak takové filmy vypadají. Takže si individuálně prošli http://www.youtube.com a hledali a zkoumali. Pak jsme zkusili dát dohromady jednoduchý film. Nachystala jsem pár fotek, aby nám sluníčko pěkně zapadlo a přidala jeden návod na webu http://soubory.zsfilosofska.cz/anim_film/strihani.html a nechala je v tom chvíli plácat. Jasně, že málokdo udělal první krok, protože vše zvládají bez návodů a číst je by byla ostuda. A pak se, divizny, diví, že to nefunguje. Takže dělali filmeček opakovaně.

Další hodinu jsem vytiskla papíry na tvorbu filmového scénáře (něco jako na http://www.storyboardart.org/archives/2154) a ve skupinkách po dvou až třech kreslili a psali, o čem vlastně jejich film bude, aby se při focení moc nepohádali. Ve zbytku hodiny ještě zkoušeli znovu pracovat s Movie Makrem. 

Moje původní představa byla, že další hodinu budeme fotit a něco pomůžu a poradím. Ale focení ve škole třída zamítla a všichni chtěli fotit doma. Odůvodnění bylo, že doma k tomu mají všechny věci, že chtějí fotit venku apod. K mému překvapení opravdu nafotili a přinesli. Takže třetí hodinu jsme animovali. Většinou několikrát, protože nikdo si nepustil návod znovu a nenastavil čas 🙂 Pak si hráli s titulky a než vyrendrovali film, tak byla hodina pryč.

Poslední, už čtvrtou, hodinu došlo na zvuk. Po průzkumu na G+ mezi kolegy a po žákovském průzkumu doporučených odkazů jsme hledali hudbu s licencí CC na http://freemusicarchive.org/ a http://ccmixter.org/ a zájemci vytvářeli zvuky na http://www.rinki.net/pekka/monkey/monkey.php. A opět se rendrovalo a bylo hotovo.

A poslední hodina byla už hodina mé práce doma. Videa jsem nahrála na youtube a udělala galerii na LinoIt. Jedno video jako ukázka hned.

Co se nepovedlo?

K mému překvapení a spokojenosti vše dopadlo lépe, než jsem čekala. Jenom byli pohodlní pracovat podle videonávodu a proto jim tvorba nefungovala a začínali několkrát. Donutit je ozvučit zvukem v souladu s autorskými právy, to bylo taky na dlouho.

Aby práce byly ještě lepší, tak by to chtělo vzít foťaky a začít znovu, ale třeba někdy jindy. 

Co s těmi, kteří nemají fotky?

To se stane vždycky. Nafoceno a majitel fotek onemocní nebo naopak dorazí někdo až na hodinu a netuší, co se děje. Tak jsme využili http://www.filmstreet.co.uk, kde se animace tvoří velmi snadno. Odkazy také najdete v galerii na LinoIt.

 

Reklamy
Označeno tagem ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Reklamy