Jak dělali svoje noviny

V sedmičce chci s žáky přejít k trošku pokročilejší práci s textem. Snažím se jim (marně) ukázat přednosti stylování dokumentu. Většinou to odnesou páni Čapkové s některou svou dětskou knihou, letos mi klasiků bylo líto a tak si psali sami.

První hodinu jsem na ně vybafla téma a začali připravovat podklady pro své spolužáky. Napsali krátký článek ma téma „Kam bych se rád podíval“. Článek měl být hlavně napsán správně a neměl být formátovaný. Na konce mohli vložit jeden obrázek jako ilustraci. Jak to dopadlo je asi jasné, kdekdo si vyhrál s fonty, ale s mezerami si hlavu nelámal. Články uložili do složky třídy na server.

Další hodinu začali skládat svoje noviny. Takže si vybírali články a ty, co se jim líbily, přebírali do svých novin. V tomto okamžiku jim začalo vadit formátování, začali zjišťovat zarovnání pomocí mezer a gramatické chyby. Jako první krok jsem odstanili všechno formátování a začali používat styly. Nejdříve předdefinované, později je začali upravovat podle svých představ.

Třetí hodinu nám zabrala sazba do sloupců a vytvoření vlastní hlavičky novin. Pro vzhled hlavičky se mohli inspirovat na http://www.newseum.org/todaysfrontpages/. Také jsme očíslovali stránky v zápatí.

Poslední, už čtvrtou hodinu, jsme noviny dokončovali. Konečně došlo na přesné umístění fotek. Ještě doladili celkový vzhled a pak jsem exportovali do pdf. A už zbyl čas jen na prohlédnutí výsledků. Ještě jsem chtěla stihnout hlasování o nejlepší noviny, ale to časově nevyšlo.

Ale asi se výsledek docela líbil, protože hned rozesílali rodičům.

 

Označeno tagem ,

One thought on “Jak dělali svoje noviny

  1. pavkahu píše:

    Vždycky se mi moc líbí, že máš nejen osvěžující nápady, ale také sílu je dotáhnout do konce. To se musí dětem líbit!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s